Mediacje sądowe – mediator

Mediacja to najprościej rzecz ujmując, takie rozwiązanie sprawy, na które zgadzają się strony dobrowolnie i polubownie. Dokładnie kwestie te precyzuje kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią, w przypadku spraw, w których możliwe i dopuszczalne jest zawarcie ugody, sąd zmierza właśnie do takiego ugodowego rozwiązania sprawy.
Jednym z podejmowanych wtedy kroków jest nakłanianie stron do mediacji. Jak wcześniej wspomniano, muszą one przystąpić do niej całkowicie dobrowolne – ani sąd, ani jakikolwiek podmiot nie może zmusić którejkolwiek ze stron konfliktu do wzięcia udziału w takim postępowaniu.

kobieta w sądzie

Jak działa mediator?

Najważniejsza jest w tym przypadku bezstronność. Mediator absolutnie nie może być stronniczy w żaden sposób. Jeśli pojawią się wątpliwości dotyczące jego bezstronności, strony powinny zostać o tym jak najszybciej poinformowane. Mediatorem może być więc tylko osoba całkowicie obiektywna, tzn. niezaangażowana w spór i nie czerpiąca korzyści wynikających z rozwiązania sprawy w konkretny sposób.

Mediator działa w oparciu o różnorodne metody – wszystkie mają ten sam cel, czyli osiągnięcie polubownego rozwiązania sprawy. Jedną z czynności, za którą odpowiada taki specjalista, jest zagwarantowanie wsparcia stronom w taki sposób, żeby mogły one zrozumiałe i zgodnie z obowiązującym prawem, formułować swoje propozycje ugodowe. Może też sam zaproponować konkretne sposoby rozwiązania sporu; takie sugestie nie są jednak wiążące dla stron.

Oprócz wcześniej wspomnianego dobrowolnego charakteru mediacji, ważną cechą takiego postępowania jest również niejawność. Polega ona na tym, że informacje, które zostaną ujawnione podczas spotkań mediacyjnych, podlegają tajemnicy. Żadna ze stron nie może ujawnić faktów, o których dowiedziała się podczas mediacji sądowej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy strony zaangażowane w spór zwalniają innych uczestników mediacji z tego obowiązku.

Jak wygląda mediacja sądowa?

Mediacja zachodzi, zanim zostanie wszczęte postępowanie, chociaż w niektórych przypadkach (jeśli strony wyrażą na to zgodę) można prowadzić je również w toku sprawy. Podstawą do wszczęcia mediacji jest albo umowa o mediację, albo postanowienie sądu.

We wniosku o przeprowadzenie mediacji oznacza się strony i precyzuje się okoliczności, które można uznać za uzasadnienie żądania. Jeśli sprawa jest już w sądzie, strony mają prawo w każdym momencie wnioskować o postępowanie mediacyjne i nie ma znaczenia to, na jakim etapie aktualnie prowadzone jest postępowanie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wcześniej wspomniany wniosek może, ale nie musi mieć formy pisemnej. Istnieje bowiem również opcja zgłoszenia takiej chęci ustnie podczas rozprawy.

Dlaczego podczas postępowania mediacyjnego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Jeśli strony nie wybiorą mediatora, taką osobę wyznacza sąd. Podczas  wyboru bierze pod uwagę:

  • kompetencje mediatora;
  • ogólnie doświadczenie w mediacjach sądowych;
  • doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw, co sprawa, której dotyczy spór między stronami.

Decyzja o mediacji sądowej to często jeden ze sposobów na oszczędzanie czasu, pieniędzy oraz szansa na wypracowanie rozwiązania, satysfakcjonującego dla obydwu stron. Podczas mediacji dąży się do zawarcia umowy mediacyjnej. Obowiązkiem mediatora jest zgłoszenie takiej umowy przed sądem. Na podstawie jej zapisów, strony będą mogły egzekwować swoje prawa. Zdarza się, że strony nie zawrą takiej umowy. Wtedy mediator zobowiązany jest do sporządzenia protokołu przeprowadzonej mediacji i do przedstawienia go sądowi. Nawet mediacja, która nie zakończyła się powodzeniem, pozytywnie wpływa na przebieg dalszego procesu, bo strony szerzej postrzegają konflikt i są bardziej skłonne do ewentualnych kompromisów.

Specjaliści z naszej firmy do tej pory prowadzili mediacje w wielu różnorodnych sprawach, wspierając postępowania swoim doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami. Jeśli są Państwo zainteresowani takim profesjonalnie przeprowadzonym procesem mediacyjnym, serdeczne zapraszamy do kontaktu klientów indywidualnych i biznesowych ze Szczecina.

Zobacz także: